Texty: PALÁRIK, Ján, životopis

 
  Ján Palárik (pseudonymy Beskyd, Ján Beskyd, Paliarik Ján) (* 27. duben 1822 , Raková - † 7. prosinec 1870 , Majcichov )
byl slovenský dramatik a publicista .

Pocházel z tesařské rodiny, a tak počáteční klasické i hudební vzdělání dostal od rodičů. V klasickém vzdělávání pokračoval v Prešově , Kecskeméte , teologii studoval v Ostřihomi , Bratislavě a Trnavě . Po vysvěcení působil v Starém Tekov , ve Vindšachtě (nyní Štiavnické Bane ) a Banské Štiavnici . V letech 1852 - 1862 působil na německé faře v Pešti a od roku 1862 až do své smrti působil v Majcichove . Spolupracoval při zakládání Matice slovenské , v roce 1868 se účastnil založení nové politické strany - Nové školy slovenské. Také se věnoval organizování národního školství a osvěty.
Tvorba

Zpočátku byl činný zejména v periodikách; vydával časopis Cyrill a Method , později redigoval Katolické noviny pro dům a církev . Jeho literární dílo se skládá zejména z dramat , ale také z mnoha publicistických děl a několika učebnic (náboženství, čítanek, gramatik pro slovenské školy). Ve svých dílech vyjadřuje zejména dvě myšlenky: opravdové vlastenectví a snaha o rozmach slovenského jazyka , kultury , ale zejména o uvědomění si a důležitost postavení slovenského národa. Jeho díla také věrně popisují dobovou atmosféru, čímž jsou důležitým přínosem pro pochopení doby, v níž žil.
(Ex Wiki)
 
 

Související Texty

 
 

Související Obrázky

Slovensko, Martin, Národný dom, detail opony, Karel Vítězslav Mašek, 1891
Slovensko, Martin, Národný dom, opona, Karel Vítězslav Mašek, 1891


 
 

Související Alba

 
 

Související Opony

 
  Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
 
Slovensko, Martin, Národný dom, opona, Karel Vítězslav Mašek, 1891
Slovensko, Martin, Národný dom, detail opony, Karel Vítězslav Mašek, 1891